W południowo-zachodniej Polsce

W południowo-zachodniej Polsce

Bardzo często wybieramy wakacje poza granicami naszego kraju. Bierze się to z przekonania, jakoby w Niemczach zabytki były bardziej zadbane, francuskie wino smaczniejsze, a chorwackie plaże bardziej piaszczyste. W Polsce, pomimo chęci na zagraniczne wojaże, możemy znaleźć naprawdę mnóstwo fantastycznych miejsc do wypoczynku. Wiele z nich znajduje się na Dolnym Śląsku.

Perła nad Odrą

Niektóre miasta znakomicie łączą możliwości naturalne z architekturą. Wrocław bez cienia wątpliwości można zaliczyć do wyżej wymienionej grupy. Odra na terenie stolicy Dolnego Śląska przyjmuje dość wyjątkowy kształt. Mianowicie, ze względu na rozgałęzienie, mamy do czynienia z naturalną fosą. Nikt nie musiał jej wcześniej przygotowywać, tylko po prostu warunki naturalne dały szansę na stworzenie wyjątkowego miasta. Dzisiaj oczywiście Wrocław jest zdecydowanie większy, jednak jego centralna część jest absolutnie wyjątkowa. Z tego powodu warto wziąć ze sobą na taką wycieczkę na Dolny Śląsk lustrzanki, pozwalające na uchwycenie wyjątkowych ujęć z tego miasta.

Wartości historyczne

Warto zauważyć, że Dolny Śląsk dopiero od kilkudziesięciu lat należy do Polski. Przez wiele wieków mieliśmy tam do czynienia z bardzo dużą niezależnością książąt. Co prawda na papierze byli oni związani z Niemcami, jednak zdecydowanie bardziej interesowały ich kwestie związane ze swoim regionem. Z tego względu możemy pochwalić się bardzo dużym dziedzictwem z czasów oświecenia i późniejszych. Dolny Śląsk słynie z wielu zamków, które datuje się właśnie na ten okres historyczny. Podczas wyprawy do południowo-zachodniej części naszego kraju, powinniśmy zwrócić uwagę na zabudowania znajdujące się w Wałbrzychu oraz Książu. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko polskich turystów, ale także miłośników kultury z Czech oraz Niemiec.

Góry dla każdego

Kiedyś pasma górskie południowej granicy Polski kojarzyły się przede wszystkim z zimowym jeżdżeniem na nartach, a także letnimi wspinaczkami i przechadzkami po lasach. Obecnie jest jednak nieco inaczej. Coraz więcej kurortów ma dla swoich gości oferty całoroczne. Z jednej strony możemy wykorzystać okno pogodowe na wypad na Śnieżkę czy inne wzniesienie, ale nie musimy. Wystarczy zostać w hotelu przy wszechobecnych luksusach i regenerować się z krajobrazem gór przed oczami.