Rodzaje aparatów cyfrowych – zalety, wady, różnice

Rodzaje aparatów cyfrowych – zalety, wady, różnice

Aparaty cyfrowe już dawno temu wyparły tradycyjne analogi i rozwijają się w zawrotnym tempie. Światowej sławy producenci tylko się prześcigają, wypuszczając na rynek coraz to ciekawsze modele, o jeszcze bardziej zaawansowanej technologii. Dzięki temu mamy naprawdę spory wybór różnych modeli aparatów, które możemy dopasować do indywidualnych potrzeb, umiejętności, rodzaju fotografii i budżetu. Jakie są rodzaje aparatów fotograficznych, co je od siebie wyróżnia, jakie są ich wady i zalety? O tym przeczytacie w poniższym artykule, zapraszamy do lektury!

Bezlusterkowiec czy lustrzanka – jaki aparat wybrać?

Jakie aparaty fotograficzne cieszą się największą popularnością wśród zawodowców? Od lat pierwsze miejsce zajmują lustrzanki cyfrowe, zwłaszcza od producentów tj. Canon, Nikon i Sony. Bez wątpienia świetnie sprawdzają się w profesjonalnej fotografii, jednak coraz odważniej doganiają się bezlusterkowce. Wiele osób jeszcze o nich nie słyszała, a naprawdę warto zapoznać się z tym produktem. Bezlusterkowce charakteryzują się tym, jak zresztą sama nazwa wskazuje, że pozbawione są lustra. Dzięki temu są lżejsze i mniejszych rozmiarów, niż klasyczne lustrzanki. Ponadto jakość zdjęć wcale nie jest niższa, a cena jest o wiele bardziej atrakcyjna i przystępna dla każdego. Ceny bezlusterkowców zaczynają się już od 650 zł.

Sprzęt amatorski - co wybrać?

Zaczynając swoją przygodę z fotografią, nie musisz od razu inwestować w kosztowny sprzęt. Ważne jest byś miał aparat, na którym będziesz mógł ćwiczyć kadry i sprawdzić, czy w ogóle fotografia jest tym, co chcesz robić. Do takich zadać sprawdzi się zwykły aparat kompaktowy. To proste modele, które dostaniemy już za nieco ponad 200 zł. Kompakty to intuicyjne urządzenia, parametry podczas naciskania spustu migawki dobierają się samodzielnie, dzięki czemu my możemy skupić się na kadrowaniu. To również świetny pomysł na prezent dla dziecka, dzięki niemu możesz obudzić w maluchu pasję do fotografowania, już od najmłodszych lat.

Czym się kierować wybierając aparat fotograficzny?

Zakup aparatu to poważna sprawa, w końcu taki sprzęt kupujemy raz na kilka lat. Jeżeli z fotografią wiążemy swoją przyszłość, śmiało możemy inwestować w bardziej zaawansowany sprzęt, jeżeli jednak chcemy robić zdjęcia wyłącznie hobbystycznie, lub szukamy aparatu idealnego na wakacje, nie ma co przesadzać. Na pewno warto przy wyborze kierować się marką. Tacy producenci, jak Nikon, Sony czy Canon, zawsze mają do zaoferowania coś ciekawego.