Pierwsze kroki w fotografii – od czego zacząć?

Pierwsze kroki w fotografii – od czego zacząć?

Fotografia to niezwykła pasja, którą możemy rozwijać bez względu na statut zamożności, płeć, wiek, czy miejsce zamieszkania. Daje poczucie wolności i pozwala dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Dla wielu osób jest to również szansa na zmianę swojego stylu życia, rzucenie pracy na etacie i rozpoczęcie swojej przygody w zawodzie fotografa. Jak zrobić pierwsze kroki, gdzie szukać zleceń, czym robić profesjonalne zdjęcia? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule, zapraszamy do lektury!

Aparat fotograficzny do profesjonalnej fotografii

Jeżeli masz w sobie pasję do robienia zdjęć, na pewno masz też aparat fotograficzny. Jednak amatorski sprzęt może nie wystarczyć Ci do profesjonalnej fotografii. W zawodzie fotografa urządzenia odgrywają bardzo ważną rolę i są głównym narzędziem pracy. Czy to oznacza, że musimy kupić lustrzankę cyfrową za kilka tysięcy, bo większość fotografów, właśnie takim sprzętem się posługuje? Lustrzanka to dobry wybór, ale zdecydowanie nie dla każdego. By móc korzystać z jej zaawansowanych funkcji, musimy posiadać już konkretne umiejętności, które pozwolą na wykorzystanie w pełni, tego co ma nad do zaoferowania. Na rynku jest o wiele więcej dobrego sprzętu do fotografii, chociażby tj. bezlusterkowce Canon. To modele dość mało popularne, ale coraz chętniej wybierane przez fotografów z całego świata, na pewno warto przetestować i przekonać się, czy może jest to aparat dla nas?

Jakie parametry powinien mieć aparat fotograficzny?

Rynek aparatów fotograficznych pęka w szwach, a my z nadmiaru sprzętu na sklepowych półkach, nie wiemy, jaki model wybrać i jakie cechy powinien posiadać. Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań, wtedy o wiele łatwiej będzie podjąć decyzję. Musimy zastanowić się, gdzie chcemy robić zdjęcia. Czy będą to fotografie plenerowe, czy często będziemy przemieszczać się z aparatem, czy może będziemy chcieli wynająć studio, by robić zdjęcia portretowe? Do fotografii krajobrazowej i podróżniczej, najlepiej wybrać aparat kompaktowych rozmiarów – lekki oraz mały, by robienie zdjęć było czystą przyjemnością. Do fotografii studyjnej możemy kupić większy model, który będziemy ustawiać na statywie. Praca z aparatem na być dla nas wygodna, pamiętajmy o tym.

Gdzie szukać pierwszych zleceń?

Jeżeli dopiero zaczynasz pracę w tej profesji, załóż stronę internetową oraz firmowy profil w mediach społecznościowych, zamieszczaj zdjęcia regularnie, a zleceniobiorcy sami Cię znajdą.  Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał Wasze wszelkie wątpliwości dotyczące pierwszych kroków w zawodzie fotografa.