Na środku Pacyfiku

Na środku Pacyfiku

W Stanach Zjednoczonych bardzo popularną grą jest wymienianie wszystkich stanów na dystansie sześciu minut. Bardzo często nawet największe umysły nie są w stanie wymienić całej pięćdziesiątki. Presja czasu oraz bardzo duża ilość informacji do przetworzenia w ciągu zaledwie kilku minut z pewnością nie jest pomocna. Wiele osób skupia się na kontynentalnej części USA, a zapomina o Hawajach – jednym z najbardziej malowniczych archipelagów na świecie.

Raj na ziemi

Bez wątpienia taki tytuł może powędrować do Hawajów. Wbrew pozorom, nie jest to wcale tak mały obszar, jak mogłoby się wydawać. Bardzo duża część miłośników geografii zestawia je w porównaniu z największymi stanami w centralnej części kraju, które przecież nierzadko są większe od niektórych europejskich krajów. I nie, nie mamy tutaj na myśli San Marino, czy Watykanu. Hawaje zawdzięczają swoją wyjątkową faunę oraz florę wulkanicznemu ukształtowaniu terenu. Niektóre z tych wulkanów są uśpione, dlatego najprawdopodobniej za kilka tysięcy lat z pięknego archipelagu pozostanie tylko wspomnienie. Dlatego nie ma na co czekać – polecamy wziąć ze sobą lustrzanki, które doskonale oddadzą wiele niesamowitych wrażeń ze środkowej części Pacyfiku.

Największe fale świata

Hawaje oczywiście kojarzą nam się z piaszczystymi plażami. Trudno żeby było inaczej, skoro mówimy o archipelagu położonym w cieplejszej strefie klimatycznej. Leniwe leżakowanie na plaży to jednak nie jedyna czynność, której warto spróbować – lub przynajmniej obserwować z bezpiecznej odległości. Surfing cieszy się gigantyczną popularnością właśnie tam. Dlaczego? Ponieważ dzięki połączeniu prądów morskich z mocnym wiatrem, jesteśmy w stanie podziwiać zdecydowanie najwyższej fale świata. Dzięki wyjątkowemu ukształtowaniu terenu nie musimy się martwić o jakiekolwiek powodzie, jednak siła oceanu jest naprawdę potężna i nie należy jej lekceważyć.

Nieznana ciekawostka

Gleba wulkaniczna z oczywistych względów jest uważana za najbardziej żyzną na świecie. Lawa pochłaniająca żyjące stworzenia po wielu tysiącach lat daje nam możliwość stworzenia doskonałych warunków do rozwoju flory. Hawaje dodatkowo posiadają znakomity klimat – połączenie wysokiej temperatury z oceanicznymi wiatrami. W ten sposób powstają najlepsze na świecie ziarna… kawy. Dokładnie tak – chociaż to Brazylia nazywana jest Krajem Kawy, to właśnie z Hawajów pochodzi najlepsza kawa na świecie.