Kompakt, lustrzanka, hybryda – co je różni?

Kompakt, lustrzanka, hybryda – co je różni?

Kompakt czy lustrzanka – lustrzanka czy kompakt? Pytanie do spędza sen z powiek tych, którzy dopiero co planują rozpocząć swoją przygodę z fotografią, czy to profesjonalną, czy rekreacyjną i na potrzeby Instagrama. Odpowiedz nie jest prosta, ponadto okazuje się uzależniona od wielu czynników. Jakich? Odpowiadamy!

Aparaty kompaktowe – wady i zalety

Tym, co wyróżnia kompakt od cyfrowej lustrzanki, są przede wszystkim: cena oraz kwestia obiektywu. To znaczy: brak możliwości jego wymiany. Pod tym względem aparaty kompaktowe nie różnią się od aparatów komórkowych – każdy, kto posiada nowoczesny smartfon, zazwyczaj ma już przy sobie jakościowy aparat fotograficzny i nie musi zabierać ze sobą dodatkowego sprzętu o trybie auto, który zmieści w kieszeni. A jednak aparaty kompaktowe na rynku urządzeń fotograficznych mają się naprawdę dobrze i nadal cieczą się sporym zainteresowaniem. Wybierają je szczególnie ci, którzy lubują się w pracy aparatów klasycznych oraz oraz osoby ceniące sprawnie działający zoom – niezapominając o tym, że w przypadku smartfonów zoom optyczny okazuje się mieć spore ograniczenia i oferuje słabą jakość zdjęć.

Lustrzanka – tak, ale...

No cóż, nie ma się co oszukiwać – przede wszystkim to dość spory wydatek. Nie dość, że lustrzanki tylko jako body (korpus, czyli urządzenie pozbawione obiektywu) są znacznie droższe od aparatów kompaktowych, to jeszcze dochodzi do tego koszt co najmniej kilku obiektywów, zresztą bardzo drogich. Lustrzanka jest też cięższa i na pewno nie zmieści się w Twojej kieszeni, a jej obsługa wymaga wiedzy i doświadczenia. Zdecydowanie nie jest to sprzęt dla dzieci, ale jeśli lubisz skoki na głęboką wodę, to... Czemu nie? Lustrzanki – niezależnie, czy produkowane przez Sony, czy Nikon – umożliwiają poznanie nowych technik fotograficznych. Przykładem niech pozostanie efekt głębi ostrości (tam zwany bokeh. Z tym innymi sztuczkami nie poradziłby sobie żaden kompakt. Chyba że...

Aparaty hybrydowe – bezlusterkowe

Oto trzecia z możliwości, z którą warto się zapoznać, aby móc dokonać świadomego i najlepszego dla nas wyboru. Aparaty bezlusterkowe, na przykład Sony A7 IV posiadają obiektyw wymienny, jednocześnie cechuje je kompaktowy design. Są lekkie, a szeroką gamą udostępnionych w interfejsie opcji zmiany ustawień manualnych nie odstają od standardowych lustrzanek. Posiadają także sprawny tryb auto, który pozwala na pewne ułatwienia, szczególnie gdy nie mamy ochoty bawić się w dobieranie własnych ustawień. To bardzo dobra opcja dla tych, którym znudziła się praca z kompaktem znanym „na wylot”, i szukają możliwości poszerzenia horyzontów.