Jak dobrać obiektyw do aparatu?

Jak dobrać obiektyw do aparatu?

Pasjonujesz się fotografią, ale jednocześnie stawiasz pierwsze kroki w tym temacie? Dopiero uczysz się działania aparatu i poszczególnych akcesoriów? Jesteś w posiadaniu aparatu z wymienną optyką, czyli lustrzanką, albo mniej popularnego, ale zdobywającego uznanie bezlusterkowca? Masz aparat, do którego została dołączona optyka – niestety niskiej jakości, a teraz chcesz zainwestować w coś nowego i lepszego? Jeżeli odpowiedź na powyższe pytania brzmi tak, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie, zapraszamy do lektury!

Po co nam obiektyw w aparacie fotograficznym?

Przez obiektyw przechodzi światło, zanim zostanie zarejestrowany obraz. Z czym to się wiąże? Oznacza to, że jakość optyki ma ogromne znaczenie, gdy chcemy uzyskać wysokiej jakości zdjęcia. Gdy aparat z optyką, którą otrzymaliśmy przy zakupie przestanie nam wystarczać, będziemy w końcu chcieli zainwestować w lepszej jakości sprzęt. Gdy decydujemy się na aparat kompaktowy, ten problem nas nie dotyczy, ponieważ taki sprzęt nie posiada wymiennej optyki. Inaczej wygląda sytuacja, gdy postanawiamy kupić bezlusterkowca. Tutaj mamy do wyboru naprawdę wiele obiektywów, pochodzących od światowych producentów, którzy cieszą się uznaniem wśród klientów. Przykładem takiego obiektywu jest chociażby sigma 28 70, która wyznacza zupełnie nowe ścieżki w fotografii. Coś co ją wyróżnia to lekkość, przy niewielkich rozmiarach, a także wzbogacenie o świetne parametry.

Zakup obiektywu – co warto wiedzieć?

Światłosiła to jeden z głównych parametrów, który należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup obiektywu do aparatu z wymienną optyką. Czym w ogóle jest światłosiła? Jest to maksymalny względny otwór przysłony, jaki ma do zaoferowania dany obiektyw – im mniejszą wartość posiada, tym lepiej, ponieważ obiektyw może przepuścić dużo światła, co daje lepsze możliwości fotografowania w zacienionych miejscach. Kolejną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę jest ogniskowa, a dokładniej kąt widzenia obiektywu. Ogniskowa jest niezmiennym parametrem, a kąt widzenia zależy od wielkości matrycy do jakiej go mocujemy.

Wybór obiektywu – podsumowanie

Sam aparat fotograficzny to spory wydatek, zwłaszcza jeżeli decydujemy się na profesjonalny sprzęt. Niestety wraz z nim często musimy kupić kosztowne akcesoria, od których zależy jakość robionych zdjęć. Tak jest właśnie z obiektywem. Dlatego też zakup musi być dokładnie przemyślany, dopasowany do rodzaju fotografii, którym się zajmujemy, sprzętu, który posiadamy i budżetu, jakim dysponujemy.