Fotografia krajobrazu – czym robić zdjęcia?

Fotografia krajobrazu – czym robić zdjęcia?

Lato to świetna pora roku, by robić zdjęcia otaczającej przyrody. Możemy wziąć aparat do ręki, udać się na spacer do lasu, wybrać w góry lub nad morze. Tak piękna pogoda sprzyja wakacyjnym fotografiom. To świetny moment żeby poćwiczyć i nabyć nowe umiejętności. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, jak wygląda na pierwszy rzut oka. Do fotografii krajobrazu potrzebujemy odpowiedniego sprzętu i chociaż podstawowej wiedzy z tej dziedziny. Jak i czym robić zdjęcia przyrodzie? Sam przeczytaj!

Podstawowa kwestia – odpowiedni sprzęt

Jakie aparaty fotograficzne sprawdzą się podczas fotografowania krajobrazów? Sam aparat jest oczywiście ważny, ale równie ogromne znaczenie ma obiektyw. Bezlusterkowce oraz lustrzanki sprawdzą się w tej roli idealnie, ponieważ posiadają wymienną optykę. Najlepiej sprawdzi się obiektyw szerokokątny, ponieważ obejmuje sceny i zapewnia głębię obrazu. Zdjęcia są jasne i wyraziste, czyli takie na jakich nam zależy. Kolejnym akcesorium, które przyda Ci się podczas fotografowania natury jest filtr polaryzacyjny, zmniejszy on refleksy świetlne oraz poprawi nasycenie kolorów (woda, niebo). Może przydać nam się również solidny statyw, który zapewni to, by zdjęcia były nieporuszone.

O czym należy pamiętać wykonując zdjęcia przyrody?

Zdjęcia przyrody wykonuj o odpowiednich porach, najlepsze ujęcia wyjdą rano lub wieczorem. Zdjęcia nocą o wiele trudniej jest wykonać, więc jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę, rób je za dnia. Zdjęcia wykonuj z szeroką przesłoną i niskim ISO. Przy użyciu statywu koniecznie wyłącz stabilizację w obiektywie oraz AF. By oddać ruch obiektów, wypróbuj długi czas naświetlenia. Wykonane fotografie najlepiej zapisywać jest w formacie RAW, tak by można było je oddać obróbce graficznej. Nie zapomnij o ustawieniach ostrości.

Fotografia przyrody – o czym należy pamiętać?

Pamiętajmy, że fotografować przyrodę należy zachowując odpowiednie zasady. Pod żadnym pozorem nie możemy wyrządzić jej krzywdy. Zwłaszcza, gdy fotografujemy zwierzęta. Musimy zachowywać odpowiedni dystans, by np. ich nie wystraszyć lub zestresować. Może dojść do takiej sytuacji, że gdy podejdziemy za blisko ptasiego gniazda, ptasi rodzice chcąc ratować siebie uciekną, porzucą lęg, skazując go na wygłodzenie.

Nie zapominajmy, że fotografowanie otaczającej przyrody ma nam przede wszystkim przynieść dobrą zabawę. Nawet jeżeli ujęcia nie wyjdą, tak jakie jakbyśmy chcieli, pamiętajmy, żeby się nie poddawać i dużo trenować, w końcu osiągniemy wymarzony cel!