Czy fotograf potrzebuje dobrego aparatu?

Fotografia to sztuka, której nie można się nauczyć bez dobrego aparatu. Fotografowanie to proces, który wymaga od fotografa umiejętności posługiwania się aparatem. Aby się jej nauczyć, potrzebny jest dobry aparat - nie jest to wymóg ale dużo lepiej jest się uczyć.

Aparaty do fotografii są dostępne w różnych cenach. Niektórzy fotografowie preferują drogie aparaty, ponieważ są one wyposażone w szereg funkcji, które ułatwiają fotografowanie. Niektórzy fotografowie wybierają tańsze aparaty, ponieważ uważają, że nie są one w stanie w pełni wykorzystać ich potencjału.

O jakich funkcjach mowa?

Przede wszystkim chodzi o funkcje, które ułatwiają kadrowanie, ustawianie ostrości i ekspozycji.  Najważniejsze jest jednak to, żeby aparat był wygodny w obsłudze. Fotograf musi czuć się komfortowo podczas jego używania. Dlatego warto przed zakupem dokładnie przetestować kilka aparatów, żeby wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Często fotografowie wybierają bezlusterkowce Canon, ponieważ uważają, że są one bardziej poręczne i łatwiejsze w obsłudze niż aparaty w formacie pełnoklatkowym. Bezlusterkowce mają jednak tę wadę, że są mniej wydajne w słabych warunkach oświetleniowych. Dlatego warto mieć taki aparat, jeśli fotografujemy głównie w dobrych warunkach oświetleniowych. Zwłaszcza jeśli planujemy fotografię na świeżym powietrzu.

Jaki bezlusterkowiec będzie najlepszy?

To zależy od naszych potrzeb. Jeśli chcemy fotografować głównie w dobrych warunkach oświetleniowych, to warto kupić aparat z dobrym autofocusem i szybkim obiektywem. Warto także zwrócić uwagę na rozdzielczość aparatu. im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość zdjęć. Jeśli chcemy fotografować głównie w słabych warunkach oświetleniowych, to warto kupić aparat z dobrą jakością obrazu i szerokim zakresem ISO. Warto także zwrócić uwagę na to, żeby aparat miał dobrej jakości stabilizację obrazu - jeśli planujemy robić zdjęcia "z ręki"

Czy zatem potrzebny jest sprzęt za kilka tysięcy?

Nie, potrzebny jest tylko dobry aparat. A jak go wybrać? Warto przed zakupem dokładnie przetestować kilka aparatów, żeby wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Możecie również spytać się  fotografa, którego znamy i któremu ufamy o radę. Z pewnością pomoże nam w wyborze idealnego aparatu.