Cud nad Wełtawą

Cud nad Wełtawą

Zazwyczaj to właśnie stolice stanowią perłę w koronie całego kraju. Zdecydowanie najwięcej osób przyjeżdża z zagranicy, aby odwiedzić Warszawę oraz Kraków, który przecież także swoją sławę zawdzięcza ponad trzystu latom sprawowania tego zaszczytnego tytułu. W Czechach trudno znaleźć jakiegokolwiek konkurenta dla stołecznego miasta – Praga wygrywa ze wszystkimi konkurentami już w przedbiegach.

Co warto spakować?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, jakim miastem jest stolica Czech. Jest to metropolia posiadająca bardzo dużą powierzchnię, jeżeli chodzi o aspekt zabytkowy. Bez cienia wątpliwości jesteśmy w stanie podać kilkanaście miejsc, do których warto udać się po obydwu stronach rzeki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Hradczany, gdzie mieści się Zamek Królewski oraz Katedra świętego Wita. Aby tam dotrzeć, musimy przejść jednak bardzo konkretny kawałek pod górę. Z tego powodu zalecamy ubranie się w wygodne, funkcjonalne odzienie. Sportowe buty do biegania zdecydowanie lepiej nadadzą się do spacerowania po stolicy Czech, aniżeli wytrawne mokasyny lub obuwie garniturowe. Praga cudownie prezentuje się na zdjęciach. Aparaty, takie jak Sony A7 III body powinniśmy mieć zawsze w gotowości, ponieważ za rogiem może czaić się zapierający dech w piersiach krajobraz.

Szlak handlowy

Dlaczego Praga historycznie jest aż tak istotnym miastem? Ponieważ to właśnie tam znajdował się jeden z nielicznych większych mostów, umożliwiających przejście na drugą stronę Wełtawy. W kontekście handlu w czasach renesansu lub oświecenia, takie aspekty mają niezwykle duże znaczenie. Dzisiaj Most Karola to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych nie tylko w stolicy, ale również w całych Czechach. Możemy dostrzec tam tysiące osób różnej narodowości z aparatami, uważnie słuchających historii nie tylko mostu, ale także całego miasta. Handlowy charakter Pragi pozwolił rozwijać się jej przez kolejne stulecia nawet wtedy, gdy sytuacja polityczna była bardzo niejednoznaczna. Most Karola jest symbolem stolicy Czech, ponieważ łączy nie tylko dwie strony brzegu, ale także przeszłość z teraźniejszością.

Browary z prawdziwego zdarzenia

W Polsce przyjęło się mówić, że jesteśmy sympatykami piwa. Jeżeli porównamy się jednak do naszych południowych sąsiadów, nie będziemy nawet blisko ich miłości do tego złocistego trunku. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że Czesi opanowali jego ważenie do absolutnej perfekcji. Miłośników piwa zachęcamy do skosztowania, a dla przeciwników alkoholu i kierowców znajdą się również bezalkoholowe trunki.