Błędy w fotografii wakacyjnej - jak ich uniknąć?

Błędy w fotografii wakacyjnej - jak ich uniknąć?

Wielu fotografów amatorów jadać na wakacje chciałoby przywieść z nich jak najlepsze zdjęcia. Oto kilka typowych błędów popełnianych przez fotografów podczas wakacji i sposoby, aby uniknąć tych błędów.

Nie opuszczanie grupy wycieczkowej

Zorganizowane wycieczki mogą być świetną opcją, ale nie zawsze nadają się do robienia wyjątkowych ujęć. Autokary zatrzymają się w zatoczce w połowie górskiej drogi, aby dać turystom szansę na zrobienie zdjęć malowniczego widoku przed nimi, ale wszyscy będą zwykle stać w tym samym miejscu i robić to samo ujęcie. Jeśli masz czas, sprawdź, czy nie ma innego miejsca, z którego możesz zrobić zdjęcia, aby uzyskać bardziej unikalny kąt, którego inni mogliby nie zobaczyć. W miastach lub innych miejscach, w których jest dużo osób do zrobienia portretu, spróbuj oderwać się od grupy (jeśli jest to bezpieczne), ponieważ nie zrobisz dobrego zdjęcia, gdy wszyscy skupiają się tylko na jednej osobie.

Uważaj na fotografowanie obcych

Łatwo jest robić zdjęcia w szczery sposób i nie mówimy, że nie da się w ten sposób uchwycić interesujących ujęć, ale będziesz w stanie robić o wiele ciekawsze portrety gdy porozmawiasz z osobą, którą chcesz sfotografować. Ponadto grzeczniej jest poprosić o pozwolenie, więc poświęć trochę czasu i zagadaj w języku kraju, który odwiedzasz, aby pomóc w przełamaniu pierwszych lodów. Nie zapomnij też o uśmiechu. Wejdź z nimi w interakcję i poświęć trochę czasu, aby się o nich trochę dowiedzieć, w rezultacie uspokoisz ich i możesz być w stanie uchwycić ujęcia, które mają w sobie znacznie więcej charakteru. Twoim zadaniem jest sprawienie, aby fotografowana osoba czuła się komfortowo, więc zawsze nawiązuj z nią kontakt wzrokowy, a po wykonaniu zdjęcia bądź uprzejmy i pokaż obiektowi wyniki.

Myśl zawsze o kompozycji

Kiedy jesteś w trasie, w której trzeba przestrzegać harmonogramów, lub jesteś z rodziną, która nie chce czekać, aż zrobisz idealne ujęcie, niemyślenie o kompozycji może być łatwym błędem. Proste rzeczy, takie jak chwiejny horyzont może zepsuć to, co powinno być świetnym zdjęciem, a coś takiego można łatwo naprawić, po prostu zwalniając i sprawdzając klatkę. Możesz również zakupić aparat ze stabilizacją obrazu. Dobrym rozwiązaniem jest Sony A7 III body. Pomyśl o różnych zasadach fotografii, szukaj interesujących szczegółów pierwszego planu i zapierającego dech w piersiach tła, miej oko na bałagan i rozważ zmianę kąta lub perspektywy. Myśląc raczej jak fotograf, a nie turysta, który jest podekscytowany wizytą w nowym miejscu, wkrótce będziesz robić zdjęcia, które mają znaczenie i opowiadają historię, a nie zbiór ujęć, które pokazują, że trochę Cię poniosło za pomocą przycisku migawki.