Bezlusterkowiec – co należy wziąć pod uwagę przy jego zakupie?

Bezlusterkowiec – co należy wziąć pod uwagę przy jego zakupie?

Aparaty bezlusterkowe zwane także bezlusterkowcami są coraz popularniejsze także wśród profesjonalistów. To niebywałe zjawisko, ponieważ zawodowiec zawsze był oceniany przez pryzmat posiadanej lustrzanki. To pokazuje, że aparaty tego typu stały się od momentu wprowadzenia w 2009 roku innowacyjne, a liczne modyfikacje wprowadzone przez producentów opłaciły się z dwojoną siłą. Jeśli szukasz dobrego aparatu lub chcesz rozpocząć przygodę z fotografią, to ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej przedstawiamy aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie bezlusterkowca.

Bezlusterkowiec – czym jest?

Każdy bezlusterkowiec jest wynikiem połączenia małego aparatu o kompaktowych gabarytach z jakością lustrzanki. Sama nazwa jednak wskazuje, że próżno szukać na lustra. Doskonałym przykładem świetnego aparatu jest Sony A7 III body, w którym można wymieniać optykę. Jeszcze kilka lat temu taka możliwość była zarezerwowana jedynie dla lustrzanek, jednak na rynku fotograficznym zachodzą ogromne zmiany. To, co łączy lustrzanki z bezlusterkowcami to akcesoria dodatkowe w postaci lamp błyskowych czy uchwytów. To, co z kolei wyróżnia bezlusterkowce to z kolei możliwość spojrzenia na obraz przyszłej fotografii na ekranie LCD. Wynikiem takiego rozwiązania jest brak montowanego wizjera, który jest obecny w lustrzankach.

Bezlusterkowiec – zalety?

Omawiając zalety, w pierwszej kolejności warto opowiedzieć trochę o gabarytach. Bezlusterkowce są dużo mniejsze, a przy tym po prostu poręczniejsze. Z tego względu z łatwością można aparat tego typu schować w kieszeni czy torebce. Oprócz tego ogromna zaleta jest wbudowany autofocus, który według wielu specjalistów o dziwo działa lepiej niż ten często zapewniany przez producentów w lustrzankach. Funkcja tego typu zapewnia otrzymanie w szybkim czasie ostrego obrazu, bez względu na warunki oświetleniowe. Nie sposób nie wspomnieć o cichej pracy. Pracę bezlusterkowca po prostu nie słychać. W niektórych sytuacjach takie udogodnienie jest bardzo pożądane - na przykład, gdy chce się wykonać zdjęcie zwierzęciu na wakacjach. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się modele vintage, które są naszpikowane nowoczesnymi funkcjami.

Bezlusterkowiec – jak mądrze kupić?

Przed kupieniem bezlusterkowca warto zastanowić się, do jakich celów będziemy go używać. Motywy zakupu mogą być różne – inni kupią, aby robić zdjęcia a inni, aby kręcić filmy. Jeśli interesuje nas druga funkcja, to warto zerknąć na parametry nagrywania, czy będą spełniały one nasze potrzeby. Jeśli chcemy, cieszyć się zdjęciami o znakomitej jakości, należy zwrócić uwagę na system stabilizacji obrazu i rozdzielczość.