Bezlusterkowce – trzy rzeczy, bez których nie obejdzie się żaden model
Niezależnie od tego, jaki model aparatu bezlusterkowego Canon posiadasz – zapewne w Twoim zestawie startowym nie znajdują się wszystkie niezbędne rzeczy, które sprawią, że użytkowanie stanie się bardziej wszechstronne i bezpieczniejsze. Niektóre z nich przysłużą się temu, by urządzenie działało dłużej lub po czasie użytkowania nadal nadawało się na sprzedaż. O jakich elementach wyposażenia mowa...?
Bezlusterkowce Canon i adaptery do luster FR
Aparaty bezlusterkowe cechuje wymienna optyka. Znaczy to, że aparaty te mają możliwość zmiany obiektywu – tak jak w przypadku tradycyjnej lustrzanki. Bezlusterkowce Canon, Nikon czy Sony mają różnorodne systemy montażowe obiektywów. W praktyce oznacza to tyle, że bez odpowiedniej przejściówki – tak zwanego adaptera – obiektyw Canona montowany w systemie FR nie będzie pasował do aparatu ze stajni Sony, montowanego w systemie FE. Również wtedy, gdy posiadasz już lustrzankę i obiektywy do niej, możesz zamontować je w bezlusterkowcu z odpowiednim adapterem na bagnecie. Jeśli więc zakupiłeś aparat hybrydowy dla wymiennej optyki – nie obejdziesz się bez przejściówek.
Dekielki i filtry UV
Pamiętaj jednak, że żaden adapter nie zastąpi dekielków i zaślepek, które zakłada się na przód obiektywu – gdy jest on zamontowany w aparacie – jak i na tył obiektywu, gdy nie jest on z nim połączony. Dekielek chroni obiektyw przed kurzem i wilgocią, a także przed zarysowaniami w transporcie, jednak tylko wtedy, gdy nie korzystamy z aparatu. To dlatego ważną formą ochrony szkła jest również filtr UV. Choć nie ma znaczącego wpływu na jakość fotografii, dzięki niemu szkło obiektywu nie zarysuje się, a wszelki kurz czy brud osiądzie się na samym filtrze. Filtr UV współpracuje z dekielkiem; nie trzeba go zdejmować, aby zasłonić aparat po zakończonej pracy.
Wygodna torba i dodatkowa bateria
W zestawie każdego fotomaniaka, szczególnie w wypadku aparatów bezlusterkowych i lustrzanek, nie może zabraknąć przestronnej torby, w której zmieści się nie tylko sam aparat, ale także i obiektywy. Choć zdarza się, że jesteśmy w stanie przewidzieć warunki, w których będziemy pracować, trudno wykluczyć wszystkie sytuacje, kiedy musimy na sesję zabrać nieco więcej sprzętu. Obiektyw zmiennogniskowy, stałoogniskowy portretowy, stałka do fotografii makro – to wszystko, a także dodatkowa bateria i powerbank powinna pomieścić dostosowana torba. Noszenie aparatu na pasku na szyi nie jest bezpiecznym rozwiązaniem, ponadto bezlusterkowce, niestety, wciąż cechują naprawę słabe akumulatory. Zawsze warto mieć przy sobie co najmniej ze dwa więcej.