Kolebka dzisiejszej cywilizacji
Jakkolwiek mieszkańcy Dalekiego Wschodu, Afryki czy Stanów Zjednoczonych mogą być dumni ze swojej historii, bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że obecnie wyglądające rzeczywistość ma przede wszystkim kształt wielkich odkryć przeprowadzonych przez Europejczyków. Dotyczy to praktycznie każdej dziedziny życia – od rozwoju militarnego, przez technologię aż po architekturę. W czasach starożytnych oraz średniowiecznych przez zdecydowaną większość lat to Rzym był uznawany za stolicę całego świata.
Połączenie wielu koncepcji
Nie przez przypadek stolica Włoch cieszy się tak dużym zainteresowaniem turystów na całym świecie. W pewnym sensie możemy porównać ją do Warszawy. Oczywiście kultura z Półwyspu Apenińskiego do Polski zaczęła docierać stosunkowo niedawno i trudno postawić te dwa miasta w jednym rzędzie. Nie da się jednak ukryć, że w dzisiejszych czasach niektóre z metropolii wyróżniają się odmiennymi stylami architektonicznymi. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wojnę, zmiany władzy oraz gruntowne przebudowy. W Rzymie miało to miejsce nie przeszło 80 lat temu, jednak przez dekady, a nawet wieki w dawnych czasach. Ten mix architektoniczny pozwala na stworzenie jedynego w swoim rodzaju obrazu, tak mocno przyciągającego turystów. Lustrzanki można dostrzec na każdym kroku we włoskiej stolicy.
Przez żołądek do serca
Oczywiście trudno wyobrazić sobie wspomnienie o jakimkolwiek mieście na Półwyspie Apenińskim – nawet tym najpiękniejszym i najbardziej charakterystycznym – bez namiastki kuchni włoskiej. To właśnie ten element południowej kultury cieszy się bardzo dużą popularnością nad Wisłą. Są miejsca w Polsce, gdzie jesteśmy w stanie zjeść bardzo poprawnie zrobią pizzę lub pastę. Nie da się jednak ukryć, że zwyczajnie nie da się porównać tego z będącymi niezwykle popularnymi daniami w rzymskiej trattorii. Poza wykorzystaniem świeżych, regionalnych składników, warto zwrócić uwagę także na samą atmosferę. Dużo uśmiechu, gwar oraz pewnego rodzaju organizacyjny rozgardiasz smakuje najlepiej z kieliszkiem wina lub espresso za euro w dłoni.
Nie tylko stolica
Jeżeli nie przekonuje nas do końca potencjał drzemiący w największym mieście włoskim, możemy wybrać także inne miejsca. Północna część Półwyspu Apenińskiego słynie z wielu różnych miast rozwiniętych w europejskim stylu, na czele z Mediolanem. Zdecydowanie bardziej temperamentne południe zachwyca niezwykłymi plażami oraz gorącą atmosferą miast takich jak Neapol, Palermo czy Bari.